w

Co to jest API? Jak z niego korzystać i co muszę wiedzieć?

API to skrót od Application Programming Interface (interfejs programowania aplikacji) i jest to zbiór zasad i wytycznych, które programiści wykorzystują do tworzenia programów współdziałających z witrynami i innymi usługami online. Wszystkie witryny internetowe posiadają pewien rodzaj interfejsu API, aby umożliwić programistom tworzenie programów, które współpracują z witryną tak, jakby była to aplikacja. Na przykład po wejściu na stronę internetową banku można zalogować się na swoje konto i uzyskać dostęp do wszelkich przechowywanych tam informacji finansowych bez konieczności ponownego wpisywania wszystkich danych osobowych lub pamiętania hasła. Możesz także sprawdzić saldo i ostatnie transakcje z dowolnego miejsca, wystarczy, że klikniesz przycisk w aplikacji na telefonie lub komputerze. KONIEC ARTYKUŁU

Co to jest API?

API to “Interfejs między dwoma systemami oprogramowania”. Jest to zestaw reguł i wytycznych, których programiści używają do tworzenia programów wchodzących w interakcję z witrynami i innymi usługami internetowymi. Na przykład po wejściu na stronę internetową banku można zalogować się na swoje konto i uzyskać dostęp do wszelkich przechowywanych tam informacji finansowych bez konieczności ponownego wprowadzania wszystkich danych osobowych lub pamiętania hasła. Możesz także sprawdzić stan swojego konta i ostatnie transakcje z dowolnego miejsca, klikając przycisk w aplikacji na telefonie lub komputerze. Odbywa się to poprzez utworzenie “mostu” między interfejsem API witryny internetowej a Twoją aplikacją.

Jak korzystać z API?

Jak wspomniano wcześniej, interfejsy API to nic innego jak zasady i wytyczne dotyczące tworzenia oprogramowania, które może współdziałać ze stronami internetowymi i usługami online. Na przykład, jeśli chcesz zalogować się na stronę swojego banku z telefonu, musisz stworzyć aplikację, która połączy API strony banku z Twoją aplikacją. Po utworzeniu aplikacji trzeba będzie skierować żądanie do interfejsu API witryny, w której chcemy się zalogować. Interfejs API witryny internetowej zwróci informacje, do których chcesz uzyskać dostęp, tak jakby to była Twoja aplikacja. Aby zalogować się na stronie internetowej banku, wykonaj następujące kroki: – Wejdź na stronę internetową banku na komputerze stacjonarnym – Zaloguj się do swojego konta, używając nazwy użytkownika i hasła z witryny. – Kliknij przycisk Żądanie API w swojej aplikacji – Na stronie Request API wybierz API, za pomocą którego chcesz się zalogować, oraz program, do którego chcesz się zalogować, a następnie kliknij przycisk “Log In”. – Twoja aplikacja będzie teraz miała “most” pomiędzy Twoją aplikacją a API strony internetowej, do której chcesz się zalogować – Po zalogowaniu się do interfejsu API witryny za pomocą swojej aplikacji możesz teraz robić z danymi, które zostały zalogowane, co tylko chcesz.

API – ograniczenia i powody, dla których warto z niego korzystać

API musi mieć “most” między nim a aplikacją, w przeciwnym razie jest nazywane “silosowym” API. Istnieją dwa powody, dla których warto korzystać z API. – Po pierwsze, jeśli witryna lub usługa online, do której chcesz się zalogować, nie ma aplikacji. Na przykład, jeśli chcesz zalogować się na stronie internetowej poświęconej finansom, najprawdopodobniej będziesz chciał skorzystać z aplikacji. Jeśli jednak witryna, do której chcesz się zalogować, nie ma aplikacji, możesz ją pobrać. – Po drugie, jeśli witryna lub usługa online, w której chcesz się zalogować, nie ma aplikacji mobilnej. Na przykład, jeśli chcesz zalogować się do konta bankowego za pomocą telefonu, bank powinien dysponować interfejsem API. Jeśli jednak bank nie ma interfejsu API, nadal możesz zalogować się do witryny za pomocą komputera lub laptopa.

Wnioski

API to interfejs między systemami, który przydaje się do łączenia aplikacji i stron internetowych w celu automatyzacji zadań, umożliwiając współdzielenie danych między różnymi systemami i platformami. Możliwe jest wykorzystanie dowolnego interfejsu API do tworzenia oprogramowania lub usług online, ale istnieją pewne zasady i wytyczne, których należy dokładnie przestrzegać. Interfejs API musi posiadać mostek łączący go z aplikacją, w przeciwnym razie nazywany jest silosowym interfejsem API. Istnieją dwa powody, dla których warto korzystać z API. Po pierwsze, jeśli witryna lub usługa online, do której chcesz się zalogować, nie ma aplikacji. Po drugie, jeśli witryna lub usługa online, w której chcesz się zalogować, nie ma aplikacji mobilnej.

FAQ

Co to jest FAQ? I jak je stworzyć

Co to jest prokrastynacja? Pokażemy Ci, jak z nią walczyć!